Elektrostymulacja

Elektrostymulacja jest zabiegiem elektroleczniczym wykorzystującym prądy impulsowe małej częstotliwości. Stosuje się ją w celu wywołania skurczu mięśnia lub całej grupy mięśni, a także w terapii przeciwbólowej, oraz w celu poprawienia trofiki tkanek (odżywienie i dotlenienie tkanek).

Skurcz fizjologiczny a skurcz wywołany impulsem elektrycznym
Skurcz naturalny znacząco różni się od skurczu wywołanego. Skurcz fizjologiczny wywołany jest bodźcem wysyłanym przez ośrodkowy układ nerwowy. Jest to skurcz tężcowy, podczas którego bardzo szybko nakładają się kolejne skurcze poszczególnych włókien mięśniowych. Zatem nie wszystkie włókna mięśniowe jednocześnie ulegają pobudzeniu. Podczas skurczu wywołanego pobudzane są wszystkie włókna nerwowe jednocześnie.

W rzeczywistości podczas wykonywania zabiegu dąży się, aby wywołany skurcz mięśnia był jak najbardziej podobny do naturalnego. Używa się do tego celu serii impulsów, nadając im odpowiedni kształt, tzw. modulację. Efektem tego jest wywołanie skurczu tężcowego bardzo podobnego do naturalnego.

Elektrostymulację stosuje się przede wszystkim w fizykoterapii, do mięśni uszkodzonych, w porażeniach i niedowładach typu wiotkiego. Tutaj zabieg ten ma na celu niedopuszczenie do degeneracji odnerwionego mięśnia, aż do momentu zregenerowania uszkodzonego nerwu obwodowego. Elektrostymulacja znalazła także swoje zastosowanie w kosmetologii. Reklamowana jest jako zabieg poprawiający wygląd sylwetki, rzeźbi mięśnie, rozbija cellulit, spala tkankę tłuszczową. Podczas zabiegu uzyskiwany jest skurcz mięśnia. Elektrostymulacja daje rewelacyjne efekty w połączeniu z aktywnością fizyczną objawiającą się systematycznymi ćwiczeniami, np. pływaniem czy bieganiem. Zabiegi z użyciem elektrostymulacji spotęgują działanie ćwiczeń fizycznych.

Zabieg elektrostymulacji jest zabiegiem bardzo popularnym wśród klientów dbających o sylwetkę, ponieważ widocznie poprawia tonus mięśni. Dzięki temu wzmacniany jest efekt ćwiczeń fizycznych a także elektrostymulacja wzmacnia już rozbudowany garnitur mięśniowy.
Nowoczesne urządzenia kosmetyczne pozwalają na wykonanie kilku opcji zabiegowych, dzięki możliwości wyboru częstotliwości prądu impulsowego i programu odpowiedniego dla danego problemu jak np. na nadmiar tkanki tłuszczowej, cellulit, zwiotczenie mięśni, zwiotczenie skóry.

Przebieg zabiegu
Zabieg oczywiście zawsze zaczynamy od wywiadu z klientem, aby wykluczyć przeciwwskazania, najważniejsze z nich to:

 • spastyczne porażenia mięśni
 • ropne i zapalne stany skóry,
 • choroby serca
 • rozrusznik serca,
 • epilepsja,
 • nowotwory i guzki niewiadomego pochodzenia, także okres wskazany przez lekarza po ich chirurgicznym usunięciu.

Po rozmowie z klientem postępujemy zgodnie z następującymi krokami:

 • przygotowujemy klienta, który wygodnie układa się na fotelu kosmetycznym, dezynfekujemy swoje ręce
 • przygotowujemy wybrane elektrody, nakładamy na nie żel jako substancję sprzęgającą.
 • włączamy aparat do elektrostymulacji, wszystkie regulatory intensywności zmniejszamy do minimum, wybieramy odpowiedni program, przykładamy elektrody do klienta i mocujemy je opaskami zapinanymi na rzepa,
 • następnie podpinamy odpowiednie kable do wybranych elektrod, tak aby obieg był zamknięty. Urządzenie ma tzw. bramki, czyli osobne wejścia dla każdej pary elektrod (anoda i katoda). Elektrody układa się na punktach motorycznych - miejscach wniku nerwu do mięśnia.
 • stopniowo zaczynamy zwiększać intensywność do odczuć klienta, na każdy mięsień osobno. Podczas zabiegu nie wolno zostawić klienta samego ani pozwalać mu samemu regulować intensywność, grozi to zerwaniem mięśnia.